براي مطالعه درس رياضي نمي‌توان مثل ديگر درس‌هاي حفظي از روخواني کردن استفاده کرد؛ صحيح‌ترين روش مطالعه درس رياضي کنکور تجربي تمرين کردن روي کاغذ و تست زدن است. از آن‌جايي که مطالب مختلف درس رياضي به هم پيوسته هستند و يادگيري موضوع اول بر دومي تاثيرگذار است، نحوه مطالعه رياضي کنکور رشته تجربي هم بايد طوري طراحي شود که به ارتباط بين مباحث مختلف توجه داشته باشد.

بهترين روش مطالعه درس رياضي کنکور تجربي از سه ابزار اصلي استفاده مي‌کند: کلاس، جزوه و کتاب درسي. نحوه مطالعه رياضي کنکور رشته تجربي زماني اصولي خواهد بود که بتواند همزمان با يادگيري راه‌حل‌ها، سرعت تست زدن شما را هم افزايش دهد.

علت تاثير بالاي درس رياضي در کنکور تجربي 1401

خيلي از داوطلبان کنکور تجربي توجه و تمرکز اصلي خود را روي درس‌هاي مثل زيست و شيمي معطوف مي‌کنند و درس‌هايي مثل رياضي و فيزيک را از برنامه درسي خود براي کنکور حذف مي‌کنند! اين اشتباه بزرگ عقب ماندن آن‌ها از تعداد زيادي از رقيبان خود را به همراه دارد. ضرايب اين درس در زيرگروه‌هاي مختلف رشته تجربي توانسته آن را به يکي از درس‌هاي مهم براي رسيدن به نتيجه‌هاي خوب تبديل کند.

مباحث و بودجه‌بندي درس رياضي در کنکور تجربي 1401

30 سوال از درس رياضي براي کنکور رشته تجربي طراحي مي‌شود؛ 47 دقيقه زمان براي پاسخ دادن به اين 30 سوال در نظر گرفته شده که يعني براي هر سوال حدود 96 ثانيه زمان داريد. با کمک جدول زير به راحتي بودجه‌بندي رياضي را بر اساس مباحث مختلف متوجه خواهيد شد:

مبحثتعداد سوالمبحثتعداد سوال
الگو و دنباله1حد و پيوستگي4
توابع‌نمايي و لگاريتم2مشتق و کاربرد مشتق6
معادله و نامعادله3احتمال2
هندسه3آمار1
تابع2مثلثات4
شمارش بدون شمردن1مقاطع مخروطي1

با توجه به اين بودجه‌بندي و زماني که براي درس خواندن در اختيار داريد، بين مطالعه مباحث مختلف اولويت‌بندي کنيد.

اصولي‌ترين نحوه مطالعه رياضي کنکور رشته تجربي

براي اجراي درست‌ترين روش خواندن رياضي کنکور رشته تجربي لازم است که به رعايت موارد زير توجه کنيد:

منبع مناسب

داشتن يک منبع کمک درسي جامع و کامل به سرعت يادگيري شما کمک زيادي خواهد کرد. بسته‌هاي آموزش رياضي کنکور تجربي پرش که شامل کتاب‌هاي کمک آموزشي و دي‌وي‌دي‌هاي آموزشي براي اين درس مي‌شوند، تمام نواقص داوطلبان کنکور را در درس رياضي رفع مي‌کنند. شک نکنيد که اگر همزمان با ويديو آموزشي رياضي، سوالات کتاب کمک درسي را هم حل کنيد و به مقدار لازم براي اين درس تست بزنيد، به بهترين نتايج خواهيد رسيد.

اگر در کنار کتاب و ويديوهاي آموزشي نياز داريد که براي يادگيري بيشتر سر کلاس حاضر شويد، مي‌توانيد روي کلاس آنلاين کنکور حساب باز کنيد. حضور در اين کلاس‌ها به شما کمک مي‌کند که با حذف زمان‌هاي تلف شده، وقت بيشتري براي درس خواندن و تست زدن در اختيار داشته باشيد. امکان پرسش و پاسخ در کلاس‌هاي آنلاين پرش‌لايو به شما کمک مي‌‎کند که همه چيز را به صورت عميق و مفهومي آموزش ببينيد. جزوه‌هايي که سر کلاس تدريس مي‌شوند هم در پايان هر جلسه در اختيار دانش‌آموز قرار مي‌گيرند.

خلاصه نويسي

در روزهاي قبل از کنکور با توجه به حجم زياد درس‌هايي که براي مطالعه کردن روي ميزتان داريد، نمي‌توانيد جزء به جزء هر کدام از آن‌ها را دوباره و سه‌باره مرور کنيد. براي سرعت بخشيدن به مطالعه خود بهتر است از خلاصه‌نويسي کنکور کمک بگيريد. يعني مثلاً فرمول‌هاي مهم و نکات جديدي که در زمان تست زدن با آن‌ها روبه‌رو شده‌ايد را در دفترچه‌اي جداگانه بنويسيد تا منبعي کوچک اما کامل براي خود بسازيد.

مرور مطالب

وقتي به دوران مرور درسي برسيد استفاده از دفتر خلاصه‌نويسي‌ها به شما کمک زيادي خواهد کرد. يادتان باشد تست‌هايي که قبلاً براي حل آن‌ها مشکل داشتيد را حتماً دوباره مرور کنيد تا در حل آن‌ها تسلط پيدا کنيد.

تست‌زني

حل دو گروه از تست‌هاي آموزشي و زمان‌دار مي‌تواند نقش زيادي در يادگيري عميق و مفهومي مطالب درس رياضي براي داوطلبان کنکور داشته باشد. در ادامه اين روش‌هاي تست‌زني را بيشتر براي شما توضيح داده‌ايم.

بهترين روش مطالعه درس رياضي کنکور تجربي

همان‌طور که مي‌دانيد خواندن درس رياضي نيازمند تمرين، تکرار و حل مسئله است. استفاده از روش‌هايي که براي مطالعه دروس حفظي در پيش مي‌گرفتيد نمي‌تواند در درس رياضي هم شما را به نتيجه برساند.

رسيدن به سرعت کافي در حل مسائل يکي از مهم‌ترين مهارت‌هايي است که براي حل تست‌هاي رياضي کنکور تجربي به آن نياز داريد. در ادامه نکاتي که براي پياده‌سازي بهترين روش خواندن رياضي کنکور رشته تجربي نياز داريد به شما توضيح خواهيم داد:

توجه به پيش‌نيازها و بودجه‌بندي

در درس‌هايي مثل رياضي، بيشتر مباحث درسي به هم مرتبط هستند؛ به اين معني که مثلاً اگر درس 1 را آموزش نبينيد، براي يادگيري و حل مسائل درس 2 هم به مشکل مي‌خوريد. بهترين کار اين است که مطالعه رياضي را با دروس پايه آغاز کنيد؛ خواندن کتاب‌هاي رياضي را از سال دهم شروع کنيد و براي يادگيري مفاهيم پايه ارزش قائل باشيد.

دقت داشته باشيد که با توجه به بودجه‌بندي کنکور تجربي، مباحث مهم‌تر درس رياضي را بيشتر مورد توجه قرار دهيد.

حضور موثر سر کلاس

مهم‌ترين منبعي که روي يادگيري مفاهيم درس رياضي براي داوطلبان کنکور تجربي تاثيرگذار است، سر کلاس و در حضور اساتيد است. جزوه‌برداري و حضور فعال در کلاس باعث مي‌شود که در خانه زمان بيشتري براي تست و تمرين داشته باشيد. اگر سوال يا ابهامي داشتيد حتماً با معلم خود در ميان بگذاريد تا همه چيز را تمام و کمال ياد بگيريد.

حل تست‌هاي آموزشي

اگر دوست داريد نحوه مطالعه رياضي کنکور رشته تجربي براي شما موثر و مفيد باشد، بايد چند نوع تست را حل کنيد. بعد از اين که کتاب درسي، جزوه و درسنامه را مطالعه کرديد، ابتدا چند سوال تشريحي حل کنيد؛ با حل سوالات تشريحي، راه حل مسائل به خوبي در ذهن داوطلبان ثبت مي‌شود. زماني که احساس کرديد به قدر کافي در اين موضوع مهارت به دست آورده‌ايد، سراغ تست‌هاي آموزشي و تاليفي برويد.

يعني سوالات داخل کتاب‌هاي کمک‌درسي قرار دارند و توسط مولفان طراحي شده‌اند را حل کنيد. براي حل هر سوال و چک کردن پاسخنامه آن به قدر کافي زمان صرف کنيد. نکته‌هايي که در حل سوالات آموزش مي‌بينيد را در دفترچه‌اي جداگانه يادداشت کنيد تا بعدها در دوره مرور کردن از آن‌ها استفاده کنيد.

براي حل سوالات اول خوب با آن‌ها سروکله بزنيد؛ اگر به جوابي نرسيديد سراغ پاسخنامه برويد. درگير کردن فکرتان براي حل سوال، به مرور باعث تسريع پيدا کردن راه‌حل‌ها خواهد شد.

حل تست‌هاي زمان‌دار

براي اين که بتوانيد سر جلسه کنکور در زمان مشخص شده به سوالات رياضي پاسخ دهيد، بايد از قبل روي سرعت حل مسئله خود حسابي تمرين کرده باشيد. زماني که به قدر کافي با راه‌حل‌ها و تست‌هاي آموزشي سر و کله زديد، تست‌هاي رياضي کنکور سال‌هاي قبل را با در نظر گرفتن زمان حل کنيد؛ به اين ترتيب علاوه بر آشنا شدن با انواع مختلف سوالات کنکور مديريت زمان جلسه کنکور براي شما ساده‌تر خواهد شد.

بعد از پايان زمان، با کمک پاسخنامه درصد سوالات درست و غلط را محاسبه کنيد؛ هر بار تلاش کنيد درصد پاسخ صحيح را افزايش دهيد. چک کردن پاسخنامه و تمرين براي يادگيري تست‌هايي که اشتباه حل کرده‌ايد، به بهبود يادگيري شما کمک زيادي خواهد کرد. يادتان باشد که در بهترين روش مطالعه درس رياضي کنکور تجربي به ترتيب مراحل حل کردن سوالات تشريحي، تست‌هاي آموزشي و تست‌هاي کنکوري زمان‌دار را در برمي‌گيرد.

مرور کردن

از آن‌جايي که حجم مطالب درسي رياضي بسيار گسترده است، مرور کردن آن کمي پيچيده‌تر از ساير دروس انجام مي‌شود. در دوران مرور درسي است که خلاصه‌نويسي‌ها، فرمول‌ها و تست‌هاي علامت‌گذاري شده به داد شما مي‌رسند. هر چه بيشتر به مرور مطالب آموزشي رياضي توجه کنيد، سر جلسه کنکور حضور ذهني بيشتري در مقايسه با سايرين خواهيد داشت.

مباحث آسان رياضي کنکور تجربي

خيلي از داوطلبان مطالعه جدي براي کنکور را دير شروع مي‌کنند. آن‌ها زمان کمتري در اختيار دارند و در عين حال براي رسيدن به هدف‌شان بايد از درس رياضي هم درصد خوبي کسب کنند. اگر جزو اين دسته از داوطلبان هستيد پيشنهاد مي‌کنيم خواندن درس رياضي براي کنکور تجربي را از مباحث زير آغاز کنيد:

1. ماتريس

2. دنباله و تصاعد

3. ترکيبيات و احتمال

4. آمار

5. لگاريتم

6. انتگرال

7. معادله و نامعادله

8. حد و پيوستگي

اگر به 20 درصد از رياضي کنکور قانع هستيد، مطالعه مباحث احتمال، حد و پيوستگي، انتگرال معين تابع جز صحيح و قدر مطلق مي‌تواند اين درصد را براي شما به همراه داشته باشد. اما اگر خيلي دير ياد درس خواندن براي کنکور تجربي افتاده‌ايد و 10 درصد هم براي شما کفايت مي‌کند، مبحث احتمال علي‌الخصوص فرمول احتمال برنولي و سوالات احتمال همرنگ بودن يا نبودن مهره‌هاي خارج شده را به خوبي مطالعه کنيد. با استفاده از اين نحوه مطالعه رياضي کنکور رشته تجربي مي‌توانيد در کمترين زمان به بهترين نتيجه‌هاي ممکن برسيد.

آشنايي با روش مطالعه رياضي کنکور تجربي رتبه هاي برتر

در ادامه تجربه و نظرات تعدادي از داوطلبان که قبل از شما نحوه مطالعه رياضي کنکور رشته تجربي امتحان کرده‌اند، با هم بررسي مي‌کنيم:

« هنگام مطالعه درس رياضي ابتدا درسنامه رو مي‌خوندم و سپس مطالب مهم رو خلاصه‌نويسي مي‌کردم. روش خلاصه‌نويسي اصولي، مي‌تونه سرعت مطالعه شما رو تا حد زيادي افزايش بده و تسلط شما رو روي اين درس بيشتر کنه. بعد از اينکه هر مبحث رو خلاصه‌نويسي کردم، اونا رو مي‌خوندم و بعد شروع به تست‌زني مي‌کردم. تست‌ها رو ابتدا به صورت مضربي مي‌زدم و در ادامه بقيه تست‌ها رو پاسخ مي‌دادم. »

« من خوندن مداوم و تمرين زياد رو بهترين روش مطالعه رياضي کنکور رشته تجربي براي تســلط در اين درس مي‌دونم. با تمرکز بيشتر روي تست زدن، در مدت کوتاه سعي کردم که غلط‌هاي احتمالي و دام‌هايي که در اثر سرعت زياد به وجود مي‌اومد رو پيدا کنم و اون‌ها رو برطرف کردم و اين نحوه خواندن رياضي براي من نتيجه‌بخش بود. »

« من در کنکور سراسري درس رياضي را 95.6 درصد زدم که بالاترين درصد من بود. من خواندن مداوم و تمرين زياد را بهترين راه براي تســلط در اين درس مي‌دانم. با تمرکز بيشتر روي تست زدن، در مدت کوتاه سعي کردم که غلط‌هاي احتمالي و دام‌هايي که در اثر سرعت زياد به وجود مي‌آمد را کشف کنم. »

« ابتدا درسنامه را کامل مي‌خواندم. يک بار تست‌ها را به صورت آموزشي بررسي مي‌کردم تا نواقص يادگيري‌ام برطرف شود. 2 روز بعد تست‌ها را به صورت زمان‌دار حل مي‌کردم. »

سخن پاياني

استفاده از نکاتي که براي پياده‌سازي روش خواندن رياضي کنکور رشته تجربي براي شما آورده‌ايم، مي‌تواند شما در مسير موفقيت‌هاي تحصيلي قرار دهد. براي اين که بتوانيد نحوه مطالعه رياضي کنکور رشته تجربي را به روشي موثر و نتيجه‌بخش تبديل کنيد، بايد تلاش و پشتکار خود را بيشتر از هميشه به کار بگيريد. نقش آموزش آنلاين کنکور رياضي و استفاده از منابع مفيد را براي اطمينان از کيفيت يادگيري خود، جدي بگيريد. شک نکنيد نتيجه زحمات خود را در قالب يک کارنامه درخشان از کنکور خواهيد ديد؛ پس سختي‌هاي راه را ناديده بگيريد و براي رسيدن به هدف خود تلاش کنيد.

رازهاي پيدا کردن راه و روش مطالعه درس رياضي کنکور تجربي

روش درس خواندن با 13 تکنيک طلايي براي تقويت حافظه

رياضي ,کنکور ,درس ,مطالعه ,تجربي ,حل ,رياضي کنکور ,درس رياضي ,کنکور تجربي ,کنکور رشته ,رشته تجربي ,مطالعه رياضي کنکور ,نحوه مطالعه رياضي ,رياضي کنکور تجربي ,خواندن رياضي کنکور

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

صبر ایوب movahed داستان و رمان بنويسيم delam1 دانلود فايلهاي جديدترين فايل ها nsmytabiat نوری شعر و سخن دانلود فایل kahrobacolurt20 robika